Yılmaz ÇELEN'in kaleminden SOSYAL BELEDİYECİLİK VE SAKEM

Yılmaz ÇELEN'in kaleminden www.karabükanahber.com sitesinde yayınlanan haberimiz;

http://www.karabukanahaber.com/yazarlar/yilmaz-celen/sosyal-belediyecilik-ve-sakem/98/

"Sosyal belediyecilik, geleneksel belediyecilik anlayışının dışına çıkan bir anlayıştır. Bu anlayış, belediyeleri yalnızca alt yapı yapan bir kurum olarak değil de, insanların sosyal ve kültürel hayatına katkıda bulunan, bu konuda görev ve sorumluluklar alan bir hizmet/yönetim birimi olarak görür.

Bu bağlamda, önemli işlevler gören, kısa adı SAKEM olan Safranbolu Kültür ve Eğitim Merkezinden bahsetmek istiyorum: 2011 yılında açılan SAKEM, yaygın eğitim kursları, seminerler ve konferanslar düzenlemekte, sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmektedir.

SAKEM, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR ile işbirliği çerçevesinde, yabancı diller, geleneksel sanatlar, el sanatları, müzik, spor ve bilişim alanlarında düzenlediği ücretsiz ve sertifikalı meslek edindirme kurslarıyla kursiyerlerin sosyalleşmesine, üretken olmasına ve bütçelerine katkı sağlamasına yardımcı olmaktadır.

2011 yılında 1 şube, 6 kurs, 150 kursiyer ile faaliyetlerine başlayan SAKEM, 7 yılda toplamda 737 kurs ve 16550 kursiyer sayısına ulaşmıştır. 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 7 şubede, 221 kurs açılan SAKEM'de 5150 kursiyere çeşitli branşlarda kurslar verilmektedir.

SAKEM, Sosyal Sorumluluk Projeleri kapsamında Huzurevi, Sevgi Evleri, Kadın Sığınma Evleri ve Ceza Evleri gibi çeşitli kurum ve kuruluşlarla ortak faaliyetler yürütmektedir. Okullar buluşması projesi ile anaokulundan üniversite düzeyine kadar öğrencilerle belirli periyotlarda farklı alanlarda atölye çalışmaları yapılmaktadır.

Kitap kritikleri ve yazar buluşmaları SAKEM’in sosyal sorumluluk projeleri adına gerçekleştirdiği en önemli etkinlikler arasında yer almaktadır. SAKEM, sağlık, kişisel gelişim, güncel olaylar, aile içi iletişim gibi konularda konferans ve seminerler de düzenlemektedir.

Öte yandan, SAKEM bünyesindeki aşevi ile 15 aileye (40 kişiye) her gün sıcak yemek yardımı yapılmaktadır. Aslanlar SAKEM'i ziyaret edip buradaki mutfağı görme imkanım oldu. Hijyen konusunda çok titiz biri olduğumu beni yakından tanıyanlar bilirler. İhtiyaç sahibi ailelere dağıtılan yemeklerin hazırlandığı Aslanlar SAKEM'in mutfağına tam not verdiğimi de özellikle belirtmek isterim. Her yer pırıl pırıl, tertemiz... Burada görev yapan personel de temiz, titiz ve işinin ehli insanlar...

SAKEM'in faaliyete başladığı 2011 yılında Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy'a SAKEM'in bir marka haline getirilmesi, burada kursiyerler tarafından üretilen el emeği göz nuru ürünlerin kurulacak bir iktisadi işletme aracılığıyla Safranbolu'ya gelen yerli ve yabancı turistlere satışa sunulması konusunda teklifte bulunmuştum. Bugün bu teklifimin gerçekleşmiş olmasından duyduğum memnuniyeti de ayrıca belirtmek istiyorum.

Bu arada, SAKEM'in yılsonu sergilerine de değinip yazımı tamamlayacağım. 4 Mayıs 2017 Perşembe günü filografi, iğne oyası, nakış, tel kırma ve örgü kurslarına ait sergiler Tarihi Çarşı'daki SAKEM ve Cıngıllıoğlu Sanat Galerisi'nde açıldı. Giyim, nakış, rölyef, resim, seramik, ebru, kağıt rölyef, tezhip, çorap bebek, pike dikimi, kutu kaplama, takı tasarım ve minyatür kurslarına ait sergiler ise, 5-23 Mayıs tarihleri arasında Harmanlar, Aslanlar ve Aşağı Tokatlı SAKEM şubelerinde açılacak. SAKEM'in diğer faaliyetleri ve sergilerle ilgili ayrıntılı bilgilere www.sakem.org internet adresinden ulaşabilirsiniz.

Başta, Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy olmak üzere, SAKEM'in kuruluşundan bu yana emeği geçen, katkısı olan, belediye başkan yardımcılarına, müdürlere, SAKEM koordinatörüne, eğitmenlere, destek personeline ve sosyal belediyecilik anlayışının gereğini hakkıyla yerine getiren tüm emekçi arkadaşlara teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum."

Kurs Merkezlerimiz

Kurslarımız

İMZA DEFTERİ

2017-11-30 20:17:49

ademhan kılıç

İyi günler bu kurslardaki sertifkaların resmi geçerliliği var mıdır bilgi verebilirseniz sevinirim

Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi © 2012 Tüm hakları saklıdır Tasarım / Yazılım ArminaWeb